Biografia

Dominika Zamara urodziła się 11 go. sierpnia 1981 roku we Wrocławiu.

W 2007 roku ukończyła z Akademię Muzyczną im.Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na wydziale wokalnym w klasie prof. Barbary Ewy Werner.

Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie i kształciła tam swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Alida Ferrarini, Enrico De Mori, Mario Melani, Alessandra  Althoff-Pugliese, Daniele Anselmi. Współpracuje z licznymi agencjami artystycznymi w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku. Odbyła tourneè po Francjii z wybitnym francuskim organistą Fabrice Pitrois. Zaśpiewała także w Teatrze Narodowym w Czarnogórze (Montenegro) w obecności prezydenta tego kraju. Występ transmitowany był przez telewizję.

W 2009 roku zadebiutowała we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego “Cyganeria” oraz partię Giorgietty w operze “Płaszcz” (“Il tabarro”), pierwszej części tzw. “Tryptyku”. Wzięła udział w licznych koncertach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą włoskiego dyrygenta, Maestro Enrico De Mori.

W 2010 roku koncertowała w Wiedniu, śpiewając recitale z pianistą Cezarym Kwapiszem. Repertuar stanowiły włoskie arie operowe oraz pieśni polskich kompozytorów romantycznych.

Wykonywała również dzieła sakralne “Gloria” i “Laudate pueri” Antonio Vivaldiego, koncertując w wielu miastach Włoch z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Maestro Paolo Fumei.

W 2011 roku zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery “Tramonto” Gaetano Coronaro, pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech. Śpiewała też liczne koncerty, recitale i partie operowe w wielu krajach Europy: w Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce, Szwajcarii, Austrii i Francji. Zaśpiewała m.in. partię Silvii w operze “Zanetto” skomponowanej przez Pietro Mascagniego.

W 2012 roku zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood. Koncertowała także w Malibu, Nowym Jorku oraz w Eureka Springs w stanie Arkansas z międzynarodową orkiestrą symfoniczną pod batutą dyrygenta Thomasa Chun-yu Chena – podczas tamtejszego festiwalu muzyki klasycznej.

W 2013 roku koncertowała Rzymie w Teatro Orione – koncert był transmitowany przez telewizję –  oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera. W Wiedniu, podczas wielkiej gali rozdania Złotych Sów, nagród przyznawanych przez Klub Inteligencji Polskiej, zwanych Polonijnymi Oskarami, została uhonorowana Złotą Sowę w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zaśpiewała we Wloszech partię Rozyny w operze Gioacchino Rossiniego “Cyrulik sewilski”. Odbyła tourneè po Stanach Zjednoczonych wspólnie z gitarzystą klasycznym, prof. Stanleyem Alexandrowiczem. Wykonywała arie operowe w aranżacji na gitarę klasyczną oraz muzykę współczesną. Trasa koncertowa objęła m.in. takie miasta, jak: Nowy Jork, Boston, Waszyngton, Filadelfia, Princeton, Baltimore. Zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w Dallas, w stanie Teksas, w ramach CICA Music Festival, wykonując arie Pucciniego. We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey. Śpiewała główną partię w operze “La serva padrona” Giovanniego Battisty Pergolesi, wykonując ją w wielu teatrach operowych we Włoszech, z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Maestro Claudio Colmaneta. Otrzymała  w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne.

W 2014 roku zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. “La Serva di Padova” w Teatro Verdi w Padwie. Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona1 płytę DVD z “Laudate Pueri” Vivaldiego oraz “Exultate, Jubilate” Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei. Zaśpiewała podczas festivalu muzyki klasycznej Evmelia w Grecji wraz z pianista Ramzi Shomali. Koncertowała ze “Stabat Mater” Pergolesiego w kosciołach we Włoszech wspólnie z orkiestrą La Certosa. Otrzymała w Cremonie nagrodą A.N.L.A.I Stradivari za płytę DVD z muzyką Vivaldiego i Mozarta. Zaśpiewała w New Jersey z Baroque Orchestra pod dyrekcją Roberta W. Buttsa. Towarzyszył jej kompozytor z Watykanu, ksiądz Mons Frisina. Zadebiutowała w Meksyku w Sala Manual Ponce, uchodzącej za najbardziej prestiżową salę koncertową Ameryki Łacińskiej, wraz z pianistą Alejandro Barranon.

W 2015 zaśpiewała partię Serpiny w operze La Serva Padrona G.B. Pergolesiego we włoskim prestiżowym Teatro San Domenico w mieście Crema pod dyrekcja Maestro Robert W Butts. Zaśpiewała w Rzymie w sali koncertowej Watykanu Pontificio Istituto di Musica Sacra w obecności kardynałów z Watykanu. Zaśpiewała recital dla Telewizji Cremona 1 wraz z pianistą Andrea Musso. Odbyła tournée po Chinach z ariami Verdiego i Pucciniego wraz z orkiestra symfoniczna z Zhuhai pod dyrekcja Maestro Thomas Chun-yu Chen. Zaśpiewała w Katedrze w Asyżu podczas Festivalu Assisi Suono Sacro pod dyrekcja Maestro Roberto Miele z Teatro alla Scala, koncert został transmitowany przez włoską telewizję RAI. We wrześniu 2015 zaśpiewała partię Serpiny w operze "La serva Padrona" Pergolesiego w Teatrze Operowym w New Jersey(USA) pod dyrekcja Maestro Robert W.Butts. Zaśpiewała dla Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Polskiej Ambasadzie w Rzymie.

W 2016 roku zadebiutowała w Korei Południowej koncertem z Prime Philharmonic Orchestra w Seulu oraz w mieście Busan z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Daniel Park. We Włoszech zainaugurowała recitalem międzynarodowym na Festival Biennale Arte Dolomiti. Zaśpiewała podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej w Asyżu oraz podczas Festiwalu w Krakowie „Noc Cracovia Sacra” wraz z włoskim flecistą Andrea Ceccomori podczas wizyty Papieża Franciszka. W sierpniu 2016 zaśpiewała partię Zuzanny w operze „Wesele Figara” Mozarta pod dyrekcją Maestro Roberta W.Butts w New Jersey  inaugurując Letni Festiwal Operowy w New Jersey. Zaśpiewała recital podczas sezonu koncertowego w Filharmonii im.H.Wieniawskiego w Lublinie.

W 2017 roku zaśpiewała w Teatrze San Carlino w Bresci dla włoskiej telewizji. Zadebiutowała podczas Festiwalu Mozartowskiego „Nacht und Tag” w Turynie. Otrzymała międzynarodową nagrodę "Drzewo Życia" za wybitne osiągniecia artystyczne we Włoszech w regionie w Puglia oraz została odznaczona tytułem Honorowego Vice Prezesa Międzynarodowej Fundacji Acceptus Mundi Onlus. W Rumunii nagrała płytę DVD z rumuńską orkiestrą symfoniczną z Filharmonii w Ploiesti pod dyrekcją Maestro Samer Hatoum. Zainaugurowała Festiwal "Chopin Forever" recitalem w San Gemini. Zaśpiewała podczas międzynarodowego Festiwalu Asisa w Madrycie z udziałem światowej sławy pianisty Joaquín Achúcarro. Zaśpiewała w Estonii w stolicy Tallinn podczas Festiwalu Alion Baltic Music Festival z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Grigory Soroko. Ponownie zaśpiewała podczas Festiwalu „Noc Cracovia Sacra” oraz podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej we Francji w mieście Sigean oraz w Olsztynie podczas Koncertu Jakubowego w towarzystwie wirtuozów Jarosława Ciecierskiego oraz Silvano Rodi z transmisją w TVP Olsztyn. W Turynie kreowala role Bastienne w operze Bastien und Bastienne Mozarta pod batuta Maestro Robert W Butts.W Venezii wykonala premiere opery wspolczesnej  napisana przez Maestro Marco Giommoni Il Predicatore.Natomiast w Chicago zadebiutowala solowa partia sopranowa w Oratorium Stworzenie Swiata J.Haydna pod dyrekcja Maestro Glenn Block. Zadebiutowala na Malcie na Miedzynarodowym Festivalu Muzyki Organowej I Sakralnej.Zaspiewala w Wiedniu recital w Theater Museum w Eroica Saal.W Toruniu natomiast wykonala piesni F.Chopina z Warszawska Orkiestra Sonata im.Bogumila Lepeckiego pod dyrekcja Maestro Bogdana Oledzkiego.Zadebiutowala w Nationl Opera Center w New Yorku oraz w prestizowej sali koncertowej SAla dei Giganti w Padovie ze wspolczesna opera La Serva di Padova napisana przez V.Faggiano e Robert W Butts.Otrzymala od Rzadu Polskiego nagrode Polka Roku 2017 w kategorii Kultura I Sztuka.Zostalanominowana Ambasadorka Kultury Polskiej I Wloskiej przez Pania Prezes Elzbiete Renzetti I Pnia Posel Grazyne Ciemniak z Towarzystwa Polsko-Wloskiego w Bydgoszczy.

2018 Festival Mozart Nacht Und Tag IX w Turynie, w Wenezji zainterpretowała główną rolę wewspółczesnej operze Afrodita amerykańskiej kompozytorki S. Constantinidis. W trakcie swojego U.S.A. Tour 2018 wystąpiła w Stabat Mater di G.B. Pergolesi w Dallas i w Miami w Steinway Hall al XX Festival de Musica Contemporanea, w Belluno wystąpiła na 2° Biennale Arte Dolomiti, następnie w Lethorad w Czeskiej Republice w Mezinárodní Hudební Festival, w Solarino International Guitar Festival in Sicilia ed a Roma wystąpiła w Teatro Marcello. W Talinie stolicy Estoni w Alion Baltic Festival wraz z Alion Baltic Chamber Orchestra poprowadzona przez M° Josephine Koh, następnie w51° edycji Festival dei Saraceni (festivwal muzyki antycznej i barokowej) w Mondovi (CN). Jako solistka sopran w Teatro Filarmonico w Jeleniej Górze. Zadebiutowała na tournée w Vancouver (CA). W Warszawie zaśpiewała podczas Gran Galà „Polish Businness Woman Award”, gdzie została utytułowana statuetką I wyróżniona za rezultaty artystyczne oraz promocję polskiej muzyki klasycznej na całym świecie. W Dallas odbyła się amerykańska premiera, podczas której zaprezentowała muzykę współczesnego polskiego kompozytora A.Panufnik, wykonała w Rzymie koncert w Watykanie I w bazylice Świętego Antoniego w Padwie na inauguracji otwarcia Capelli Świętego Stanisława po odrestaurowaniu obiektu.

W 2019 zaśpiewała Il Tramonto Respighi w Audytorium Pollini w Padwie. W Mediolanie w Bazylice Św. Marka zaśpiewała solową  partię  w Requiem Mozarta z orkiestrą pod dyrekcją Maestro Aldo Bernardi. Zadebiutowala w Buenos Aires  z recitalem dla Fundacji Beethovenowskiej. We Florencji wykonała  Stabat Mater Pergolesiego pod dyrekcją Maestro Alan Freiles.W Teatrze Sena w Feltre kreowała rolę Sesto w światowej premierze opery Livia A.Caldary pod dyrekcją  Maestro Fabrizio da Ros.W Świdnicy w Kościele Pokoju zaśpiewała światową premierę Missa Brevis skomponowaną przez Pawła Pudło. W Turynie zaśpiewała podczas historycznego Festivalu Organalia. W Treviso interpretowała partię Donny Elviry w operze Don Giovanni Mozarta pod dyrekcją Maestro Fabrizio da Ros i w reżyserii Golata Ludka. W Teatro Marcello w Rzymie zaśpiewała rolę Serpiny w operze La Serva Padrona Pergolesiego. W mieście Pavia zaśpiewała główna partie Violetty w operze La Traviata Verdiego pod dyrekcją Maestro Gianmarco Moncalieri.W Warszawie zaspiewala w Teatrze Palladium pieśni J. I. Paderewskiego z orkiestrą pod dyrekcją Maestry Anny Duczmal-Mroz.Koncert był pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.Zadebiutowala w Accademia Teatro alla Scala w Mediolanie z recitalem złożonym z pieśni F. Chopina. Wystapiła podczas Festiwalu Tempia w Turynie w Teatro Vittoria. Koncertowała na Słowenii w Capodistrii wraz z barytonem Neven Stipanov.

2020 Zaśpiewała w Studiu Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie przy akompaniamencie Agaty Steczkowskiej.W marcu 2020 zadebiutowala w Melbourne w Australii z ariami koncertowymi pod dyrekcja Maestro Frank Pam. Zaspiewala role Kaplanki w operze Aida na Festivalu Mythos Opera Festival w Teatrze Greckim w Taorminie pod dyrekcja Maestro Marco Boemi. Zaspiewala Stabat Mater Pergolesiego w Katanii pod dyrekcja Maestro Fabio Raciti. Otrzymala nagrode Cartagine 2.0 w Palazzo w Palazzo Campidoglio za osiagniecia artystyczne w kategorii Muzyka - Sopran. Zaspiewala Koncert Papieski w Plocku transmitiwany przez TVP 3.

 

 

Tags